Strona główna    Kontakt z Redakcją NFA    Logowanie  
Szukaj:

Menu główne
Aktualności:
Gorący temat
NFA w mediach
NFA w opiniach
Jak wspierać NFA
Informacje

Linki

Rekomenduj nas
Redakcja
Artykuły
Nowości
Europejska Karta     Naukowca
Patologie środowiska     akademickiego
Oszustwa naukowców
Mobbing w środowisku     akademickim
Etyka w nauce i edukacji
Debata nad Ustawą o     Szkolnictwie Wyższym
Perspektywy nauki i     szkolnictwa wyższego
Czarna Księga     Komunizmu w Nauce i     Edukacji

Wszystkie kategorie
Inne
Reforma Kudryckiej
Postulaty NFA
Reformy systemu nauki
WHISTLEBLOWING
NFA jako WATCHDOG
NFA jako Think tank
Granty European Research Council
Programy,projekty
Kij w mrowisko
Kariera naukowa
Finanse a nauka
Sprawy studentów
Jakość kształcenia
Społeczeństwo wiedzy
Tytułologia stosowana
Cytaty, humor
Listy
Varia
Czytelnia
Lustracja w nauce i edukacji
Bibliografia NFA - chronologicznie
Subskrypcja
Informacje o nowościach na twój e-mail!
Wpisz swój e-mail i naciśnij ENTER.

Najczęściej czytane
Stanowisko NIEZAL...
Tajne teczki UJ, ...
Mobbing uczelniany
Darmowy program a...
Amerykańska konku...
Inna prawda o ucz...
Powracająca fala ...
O nauce instytucj...
Jasełka akademick...
Urodzaj na Akadem...
Menu użytkownika
Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć!
Strefa NFA
Statystyki

użytkowników: 0
gości na stronie: 6


Polecamy

NFA na Facebook'u

Ranking Światowych Uczelni 2009Artykuły > Reforma Kudryckiej > List NFA do Prezydenta RP w sprawie reformy nauki i szkolnictwa wyższego


List NFA do Prezydenta RP

w sprawie reformy nauki i szkolnictwa wyższego

Kraków, 3 maja 2008Szanowny Pan

Lech Kaczyński

Prezydent RP

Kancelaria Prezydenta RP
ul. Wiejska 10
00-902 WarszawaSzanowny Panie Prezydencie


W imieniu Niezależnego Forum Akademickiego w pełni podzielamy stanowisko Rady do Spraw Edukacji i Badań Naukowych przy Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej ( z dnia 25 kwietnia 2008 r) " iż zmiany w polskim systemie awansu naukowego powinny dokonywać się przy zachowaniu zasady roztropności i przy stałej konsultacji środowisk akademickich".

NFA jest niezależnym środowiskiem akademickim grupującym naukowców polskich pracujących zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.


Od kilku lat prowadzimy na platformie internetowej www.nfa.pl konsultacje i dyskusje oraz przygotowujemy petycje i propozycje zmian obecnego, wysoce nieprzystosowanego do standardów światowych, systemu nauki i edukacji wyższej w Polsce.


Kwestie te podnosiliśmy m.in. w Postulatach zmian w systemie nauki w Polsce czy w Petycji Niezależnego Forum Akademickiego do Sejmu i Rządu RP w sprawie dyskryminacji obywateli polskich przy rekrutacji pracowników naukowych przekazywanych także do Kancelarii Pana Prezydenta.Ostatnio zareagowaliśmy - zaniepokojeni listem 44 naukowców - na założenia reformy nauki i szkolnictwa wyższego, wystosowaniem apelu do Premiera RP o kontynuowanie reform. (załącznik) Nasz apel podpisało 136 polskich naukowców z różnych dziedzin nauki, z różnych ośrodków, zarówno krajowych, jak i zagranicznych.


Są to zarówno początkujący naukowcy, jak i uczeni światowej klasy, co najlepiej świadczy, że sygnatariusze nie sugerują się interesem jakiejś zamkniętej korporacji, lecz działają pro publico bono.

Odnosząc się do najbardziej emocjonalnej kwestii reformy, nie podzielamy opinii Rady, że habilitacja „nie blokuje awansu rzeszom młodych naukowców” i że „ nie ma też presji z ich strony, by habilitację usunąć”.

Otóż habilitacja stanowi jedną z barier dla powrotów polskich naukowców formowanych w zagranicznych ośrodkach naukowych i często jest wykorzystywana w kraju do utrącania karier zbyt aktywnych, niewygodnych naukowców. Procedury sprawdzające przydatność kadr akademickich do kontynuowania kariery naukowej winny być ostrzejsze niż obecnie i zgodne ze standardami międzynarodowymi, tzn. na podstawie otwartych, rzeczywistych konkursów i oceny dorobku, także przy udziale ekspertów zagranicznych, w tym polskich naukowców pracujących za granicami.


Niestety habilitacja w obecnej formie taką ostrą procedurą sprawdzającą nie jest, co się objawia obniżeniem poziomu kadry naukowej i poziomu kształcenia.

Profesorowie nie dają sobie rady z formowaniem nowych doktorów, o czym świadczy fakt że tylko ok. 2% doktorantów studiów doktoranckich kończy studia ze stopniem doktora, w opinii byłego szefa CK ok. 40-70 % doktoratów nie spełnia standardów, a polscy młodzi naukowcy nie wytrzymują konkurencji europejskiej w zdobywaniu środków na naukę.


W obecnym stanie jak widać, habilitacja nie stanowi potwierdzenia samodzielności naukowej, a habilitowani naukowcy często są bezradni wobec zadań za realizację których odpowiadają. Co więcej wielu profesorów, także tzw. 'belwederskich', ma mniejszy dorobek naukowy i edukacyjny od doktorów wykluczanych ze środowiska naukowego w przypadku podjęcia krytyki naukowej .


Nie bez przyczyny nasze apele i petycje podpisują głównie Polacy „zagraniczni”, którzy nie muszą się obawiać konsekwencji swoich wypowiedzi na temat sytuacji w nauce polskiej.


Chcielibyśmy wyrazić nadzieje, że decyzje pana Prezydenta w sprawie losów reformy będą uwzględniały opinie różnych środowisk akademickich, także opinie Polaków pracujących obecnie w zagranicznych ośrodkach naukowych.


Z wyrazami szacunkuJózef WIECZOREK- Prezes Niezależnego Forum Akademickiego, www.geo-jwieczorek.ans.pl


Cezary WÓJCIK - Przewodniczący Rady Niezależnego Forum Akademickiego, http://shaw.medlib.iupui.edu/ecme/cwojcik.htm
Fundacja Niezależne Forum Akademickie

www.nfa.pl

nr KRS 0000243627

Regon: 120131864

NIP 677 225 84 28

30-069 Kraków, ul.Smoluchowskiego 4/1

Prezes: Józef Wieczorek

jozef.wieczorek@interia.pl

tel. 609 659 124


nfa.pl

© 2007 NFA. Wszelkie prawa zastrzeżone.
0.08 | powered by jPORTAL 2