Strona główna    Kontakt z Redakcją NFA    Logowanie  
Szukaj:

Menu główne
Aktualności:
Gorący temat
NFA w mediach
NFA w opiniach
Jak wspierać NFA
Informacje

Linki

Rekomenduj nas
Redakcja
Artykuły
Nowości
Europejska Karta     Naukowca
Patologie środowiska     akademickiego
Oszustwa naukowców
Mobbing w środowisku     akademickim
Etyka w nauce i edukacji
Debata nad Ustawą o     Szkolnictwie Wyższym
Perspektywy nauki i     szkolnictwa wyższego
Czarna Księga     Komunizmu w Nauce i     Edukacji

Wszystkie kategorie
Inne
Reforma Kudryckiej
Postulaty NFA
Reformy systemu nauki
WHISTLEBLOWING
NFA jako WATCHDOG
NFA jako Think tank
Granty European Research Council
Programy,projekty
Kij w mrowisko
Kariera naukowa
Finanse a nauka
Sprawy studentów
Jakość kształcenia
Społeczeństwo wiedzy
Tytułologia stosowana
Cytaty, humor
Listy
Varia
Czytelnia
Lustracja w nauce i edukacji
Bibliografia NFA - chronologicznie
Subskrypcja
Informacje o nowościach na twój e-mail!
Wpisz swój e-mail i naciśnij ENTER.

Najczęściej czytane
Stanowisko NIEZAL...
Tajne teczki UJ, ...
Mobbing uczelniany
Darmowy program a...
Amerykańska konku...
Inna prawda o ucz...
Powracająca fala ...
O nauce instytucj...
Jasełka akademick...
Urodzaj na Akadem...
Menu użytkownika
Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć!
Strefa NFA
Statystyki

użytkowników: 0
gości na stronie: 5


Polecamy

NFA na Facebook'u

Ranking Światowych Uczelni 2009Artykuły > Reforma Kudryckiej > Stanowisko Niezależnego Obywatela wobec stanowisk Prezydium KRASP i Prezydium PAN

Stanowisko Niezależnego Obywatela

wobec stanowisk Prezydium KRASP i Prezydium PAN

w sprawie Projektu założeń reformy systemu nauki i reformy systemu szkolnictwa wyższego

i w sprawie drogi awansu naukowego


Niezależny Obywatel utrzymujący ze swej kieszeni potężną sferę akademicką z radością przyjmuje deklaracje prac nad niezbędnymi jej reformami, ale jednocześnie ze smutkiem odbiera chęć 'reformatorskich' gremiów, aby po reformie zasadniczo pozostało po staremu.

Wyraża zaniepokojenie błędną diagnozą kiepskiego stanu nauki w Polsce wyrażoną w stanowisku: „Długoletnie niedofinansowanie, a zwłaszcza niski poziom płac w uczelniach publicznych i placówkach naukowych PAN, są główną przyczyną niedostatecznej wydolności polskiej nauki oraz zbyt powolnego osiągania przez młodych badaczy dojrzałości naukowej”.

Jakkolwiek zdaje sobie sprawę, że prowadzenie nauki na wysokim poziomie wymaga finansowania na wysokim poziomie to ciągle się zastanawia czemu ma wysoko płacić za coś co jest niskiej jakości, a ponadto jest tajne, gdy winno być jawne dla podatnika.

Czy nie chodzi tu tylko o drenaż kieszeni podatnika dla korporacji stawiającej się w roli przewodniej siły narodu, mimo nieudolności budzącej powszechne współczucie i zażenowanie.

Obywatel nie jest w stanie zauważyć pozytywnej korelacji miedzy wysokością nakładów na naukę a jej wynikami, które są przed nim ukrywane pod paragrafami ustawy o Ochronie danych osobowych. Czemu ma płacić na ludzi nauki, skoro nawet nie wie co oni z nauką mają wspólnego ?

Niewydolność nauki polskiej jest powszechnie znana i ma swoją długą historię, której jednak ludzie nauki poznać nie chcą, ukrywając ją w tajnych teczkach, a następnie pisząc fałszywe historie finansowane ze środków księgowanych po stronie wydatków na naukę. Jakby tacy 'uczeni' dostali na to więcej pieniędzy to by zafałszowali jeszcze lepiej. Czy o to chodzi ?

Wyrejestrowanie z systemu w latach 80-tych wielu naukowców, którzy bez problemu formowali magistrów i naukowców - swoje zrobiło. Ale o tym w stanowiskach PAN i KRASP, odpowiedzialnych za sprawy rejestracji akademickiej - ani słowa. Czemu zawdzięczamy taką skromność ? Przecież chodzi o „główną przyczynę niedostatecznej wydolności polskiej nauki oraz zbyt powolnego osiągania przez młodych badaczy dojrzałości naukowej”. Kierowanie uwagi obywatela tylko na pieniądze nic tu nie pomoże. Nie wszyscy są tak naiwni.

Niezależny Obywatel z radością wita stwierdzenie, że do najważniejszych zadań środowiska naukowego w dziele reformy zaliczono udoskonalenie systemu oceny dorobku naukowego, opartej na rzetelnej i merytorycznej krytyce naukowej oraz przestrzeganie zasad etyki w nauce.

Niezależny Obywatel ze smutkiem jednak stwierdza, że tego zadania obecne środowisko nie było w stanie do tej pory rozwiązać i zasługuje na merytoryczną ocenę - 2 ( w skali ocen akademickich, bo w skali ocen szkolnictwa 'niższego' byłoby to – 1, czyli pała).

Środowisko wyprodukowało w Polsce ogromną ilość kodeksów etycznych, ale poziom etyczny środowiska ( wliczając w to i producentów kodeksów) bynajmniej się nie podniósł, a raczej spadł. Wiec poziom etyczny nie zalezy chyba od ilosci kodeksow etycznych ? Nieprawdaz ?

Podobnie ilość wyprodukowanych mgr, dr, hab, czy prof bynajmniej nie zaznaczyła się pozytywnie na poziomie nauki w Polsce. Więc po co finansować produkcję takich bubli ?

To już było w okresie funkcjonowania FJN, obecnie reaktywowanego w skromniejszej formie ( FJN – dawniej Front Jedności Narodu, obecnie Front Jedności Naukowców). Po co powtarzać błędy?

Krytyka naukowa od dawna nie istnieje, a jeśliby się tylko wbrew środowisku pojawiła, to za krytykę naukową, podobnie jak za dawnego FJN, dochodzi do wyrejestrowania delikwentów z systemu akademickiego. Więc niby jak można się oprzeć na czymś czego nie ma?

Żadnego stanowiska wobec tej patologii ani KRASP ani PAN nie przedstawiły, więc niby jak na poważnie traktować deklaracje PAN i KRASP odnośnie rzetelnej i merytorycznej krytyki naukowej ?

Jak można poważnie traktować deklaracje PAN i KRASP odnośnie 'udoskonalenia systemu oceny dorobku naukowego' skoro dorobek nie jest jawny i w kwestii jego ujawniania stanowiska PAN i KRASP – nie ma ? Czy chodzi o doskonalenie niejawności ?

Niezależny Obywatel ze zdziwieniem przyjmuje, że „Prezydia KRASP i PAN opowiadają się za wprowadzeniem norm prawnych wymagających obowiązkowych konkursów na stanowiska profesorskie.

Przeciez takie normy prawne obecnie istnieją na uczelniach, a te PANowskie dają taką możliwość! Czyżby władze PAN i KRASP do tej pory się nie zapoznały z odpowiednimi normami prawnymi ?

Oczywiście konieczność obsadzania uczelnianych stanowisk (nie tylko profesorskich) na drodze konkursów nie znaczy, że te konkursy są prawdziwe. Niezależny Obywatel wie, że one są lipne, ale chodzi o to aby w ramach reformy wprowadzono takie normy prawne, aby tej lipy nie można było dalej uprawiać.

Niezależny Obywatel z zainteresowaniem czyta: „Dobrze funkcjonujące konkursy mogą w przyszłości z powodzeniem zastąpić habilitację” i ciekaw jest kiedy ta przyszłość nastąpi. Władze PAN i KRASP organizują od lat konkursy i do tej pory nie udało im się zorganizować ich dobrze. Widocznie do tego się nie nadają. Za co więc biorą pieniądze księgowane po stronie wydatków na naukę skoro tej nauki nie są w stanie zorganizować ? Czemu się nie podadzą do dymisji ? Nie ma przecież pieniędzy, więc tym bardziej nie można je wydawać na buble, na lipę akademicką.

Dobrze funkcjonujące konkursy to podstawa rekrutacji ludzi do nauki. Rzecz w tym, że muszą je przeprowadzać ludzie nauki - rzetelnie i odpowiedzialnie. Z wieloletnich obserwacji Niezależnego Obywatela, potwierdzonych stanowiskami PAN i KRASP, jasno wynika, że ani PAN i KRASP nie rokują nadziei aby takie konkursy były w stanie przeprowadzać. Co najwyżej mogą być obserwatorami takich konkursów aby przyswoić sobie jak to się rzetelnie robi.

Niezależny Obywatel z radością opowiada się za jednoetatowością w sferze akademickiej i oczekuje, że gremia KRASP i PAN dadzą osobisty przykład i wywalczą odpowiednie zapisy w ustawie oraz będą je realizować. Niezależny Obywatel ma w pamięci medialne doniesienia o rewolucji w szkolnictwie wyższym po przyjęciu ustawy w 2005 r. (ustawy rektorskiej) rzekomo likwidującej wieloetatowość.

Niezależny Obywatel z radością opowiada się za ' zdecydowaną poprawą warunków dla twórczości naukowej i szkolnictwa akademickiego' wspomnianą w stanowiskach PAN i KRASP, wyrażając nadzieje, że twórczość tą można będzie uprawiać w warunkach ludzkich i legalnie, i nikt za prowadzenie twórczości naukowej i edukacyjnej nie będzie karany bezkarnie. 

Wasz Niezależny Obywatel

=====================

Stanowiska Prezydium KRASP i Prezydium PAN

http://www.pan.pl/images/stories/pliki/wydarzenia/2008/05/KRASP_PAN1.pdf

http://www.pan.pl/images/stories/pliki/wydarzenia/2008/05/KRASP_PAN2.pdf

uwzględnione w stanowisku Niezależnego Obywatela 


nfa.pl

© 2007 NFA. Wszelkie prawa zastrzeżone.
0.389 | powered by jPORTAL 2