www.nfa.pl/

:: GORĄCY TEMAT:ZIELONA KSIĘGA. Europejska Przestrzeń Badawcza: Nowe perspektywy
Wiadomość dodana przez: nfa (2007-06-21 18:50:57)



GORĄCY TEMAT: Komisja Europejska opracowała tekst: ZIELONA KSIĘGA. Europejska Przestrzeń Badawcza: Nowe perspektywy
http://ec.europa.eu/research/era/pdf/era_gp_final_pl.pdf prezentujący tematy:
Nowe spojrzenie na Europejską Przestrzeń Badawczą. Wizja Europejskiej Przestrzeni Badawczej,
Wprowadzenie EPB w życie,
Stworzenie jednolitego rynku kadry naukowej,
Stworzenie światowej klasy infrastruktury naukowo-badawczej ,
Wzmocnienie kondycji instytucji naukowo-badawczych,
Przepływ wiedzy,
Optymizacja programów i celów naukowo-badawczych, Otwarcie na świat: międzynarodowa współpraca naukowo-technologiczna


Tą Księgą Komisja rozpoczyna szeroko zakrojone konsultacje i debatę, mające na celu określenie i omówienie kierunków rozwoju oraz sformułowania nowych idei. Wzywa naukowców i organizacje zrzeszające naukowców, uczelnie wyższe, przedsiębiorstwa, organizacje społeczne i obywateli do zaangażowania się w debatę i do uczestnictwa w publicznych konsultacjach zainicjowanych niniejszą zieloną księgą. Komisja będzie również wspierać rozwój procesu gromadzenia, analizy, monitorowania i oceny danych, w celu wzmocnienia bazy uzasadniającej rozwój Europejskiej Przestrzeni Badawczej oraz pomiaru postępu w jej realizacji.W szczególności w oparciu o Europejski System Statystyczny, który będzie tematem następnego komunikatu Komisji dotyczącego statystyki nauki, techniki i innowacji, a także w oparciu o system informacyjny ERAWATCH dotyczący krajowej polityki w zakresie badań (http://cordis.europa.eu/erawatch) i o unijny system monitorowania nakładów na badania naukowe sektora przemysłowego http://iri.jrc.es

Dobrze by było aby NFA odpowiedziało na wezwanie Komisji Europejskiej, tym bardziej że tematyka Zielonej Księgi częściowo się pokrywa z tematyką NFA

A więc dyskutujmy merytorycznie nad Księgą aby wypracować jawne stanowisko NFA.

==================
Fragmenty Zielonej Księgi:
Rozproszenie uniemożliwia pełne wykorzystanie potencjału naukowo-badawczego i innowacyjnego w Europie, czego koszty ponoszą Europejczycy jako podatnicy, konsumenci i obywatele:
– Kariery zawodowe europejskich naukowców wciąż ograniczone są barierami prawnymi i praktycznymi, które obniżają ich mobilność pomiędzy instytucjami, sektorami gospodarki i poszczególnymi państwami.
– Przedsiębiorstwom często trudno jest nawiązać współpracę i założyć spółkę z instytucjami prowadzącymi badania naukowe w Europie, szczególnie w skali międzynarodowej.


Przepływ naukowców powinien być stymulowany poprzez
jednolity rynek pracy o równych, atrakcyjnych warunkach
zatrudnienia dla mężczyzn i kobiet, pozbawiony przeszkód natury finansowej czy administracyjnej hamujących mobilność pomiędzy poszczególnymi państwami. Akademickie stanowiska naukowe oraz krajowe programy naukowo-badawcze powinny być otwarte i dostępne dla naukowców z całej Europy; należy wspierać międzynarodową rekrutację naukowców oraz łatwy ich przepływ pomiędzy różnymi dyscyplinami naukowymi, a także pomiędzy sektorem publicznym i prywatnym. Mobilność taka powinna stać się standardową cechą udanej kariery naukowej.


Obecnie na drodze do kariery większości pracowników naukowych w Europie w dalszym ciągu stoją ograniczenia
instytucjonalne i granice państw, niezadowalające warunki pracy oraz ograniczone perspektywy rozwoju. W praktyce rekrutacja na stanowiska akademickie wciąż pozostaje w dużej mierze ograniczona do kandydatów wywodzących się z kadry krajowej lub nawet z kadry wewnętrznej poszczególnych uczelni. Przejrzysta konkurencja w tym zakresie jest raczej wyjątkiem niż regułą. Mobilność transgraniczna lub pomiędzy uczelniami i branżami w większości przypadków jest karana, a nie wynagradzana. Organy administracji publicznej rzadko zezwalają pracownikom naukowym na występowanie o zagraniczne stypendia lub ich wykorzystanie na finansowanie prowadzonych badań.

Dlatego też wielu absolwentów uczelni i naukowców z tytułem doktora porzuca karierę naukową lub kontynuuje ją w krajach, w których znajdują większe szanse rozwoju – głównie w USA

Coraz większym poparciem cieszą się na przykład Europejska Karta Naukowca oraz kodeks postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych, jednakże proces ten następuje powoli. O rzeczywistym postępie będzie można mówić dopiero, gdy za poparciem dla zasad będą szły konkretne działania.


adres tej wiadomości: www.nfa.pl//news.php?id=5448