Strona główna    Kontakt z Redakcją NFA    Logowanie  
Szukaj:

Menu główne
Aktualności:
Gorący temat
NFA w mediach
NFA w opiniach
Jak wspierać NFA
Informacje

Linki

Rekomenduj nas
Redakcja
Artykuły
Nowości
Europejska Karta     Naukowca
Patologie środowiska     akademickiego
Oszustwa naukowców
Mobbing w środowisku     akademickim
Etyka w nauce i edukacji
Debata nad Ustawą o     Szkolnictwie Wyższym
Perspektywy nauki i     szkolnictwa wyższego
Czarna Księga     Komunizmu w Nauce i     Edukacji

Wszystkie kategorie
Inne
Reforma Kudryckiej
Postulaty NFA
Reformy systemu nauki
WHISTLEBLOWING
NFA jako WATCHDOG
NFA jako Think tank
Granty European Research Council
Programy,projekty
Kij w mrowisko
Kariera naukowa
Finanse a nauka
Sprawy studentów
Jakość kształcenia
Społeczeństwo wiedzy
Tytułologia stosowana
Cytaty, humor
Listy
Varia
Czytelnia
Lustracja w nauce i edukacji
Bibliografia NFA - chronologicznie
Subskrypcja
Informacje o nowościach na twój e-mail!
Wpisz swój e-mail i naciśnij ENTER.

Najczęściej czytane
Stanowisko NIEZAL...
Tajne teczki UJ, ...
Mobbing uczelniany
Amerykańska konku...
O nauce instytucj...
Powracająca fala ...
Inna prawda o ucz...
Urodzaj na Akadem...
Darmowy program a...
Jasełka akademick...
Menu użytkownika
Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć!
Strefa NFA
Statystyki

użytkowników: 0
gości na stronie: 6


Polecamy

NFA na Facebook'u

Ranking Światowych Uczelni 2009Artykuły > Europejska Karta Naukowca > Konieczność regulacji prawnych stymulujących mobilność naukowców
Józef Wieczorek

Konieczność regulacji prawnych stymulujących mobilność naukowców
(wersja wstępna, uzupełniana, ostatnie zmiany 18.06.2007)


Europejska Karta Naukowca zaleca mobilność naukowców uważając ją za szczególną wartość w rozwoju nauki i osobistym rozwoju naukowców. Pobyty naukowe w innym ośrodku naukowym, czy to krajowym, czy przede wszystkim zagranicznym, odgrywać winny dużą rolę w rozwoju naukowym. Także mobilność sektorowa tzn. przenoszenie się naukowców między uczelniami a sektorem gospodarki mogą mieć dużą wartość dla rozwoju naukowego.

W Polsce nie ma przeciwskazań dla mobilności, ale nie jest ona popularna, czy nawet dobrze widziana. Za wzorcową uważa się karierę - od studenta do rektora na tej samej uczelni. Zwykle nadzwyczaj pozytywnie podkreśla się permanentny związek z uczelnią przy wyborach na stanowiska uczelniane -szczególnie rektorskie.

Ktoś kto od studenta spędził wiele lat na tej samej uczelni ma większe szanse i zwykle podkreśla, że dzięki temu zna najlepiej problemy uczelni, od kontrkandydata, który uczelnie w swoim życiu zmieniał. Podobnie bardzo pozytywnie ocenia się brak mobilności przy nadawaniu odznaczeń, czy medali uczelnianych.

Faktem jest, że zwykle na mobilnego kandydata, także na inne stanowiska, patrzy się podejrzliwie. Skoro ktoś zmienia ośrodek tzn. ze był słaby, konfliktowy, albo przynajmniej pod jakimś względem niepewny. To jest kwestia mentalności.

Ale faktem jest, że często w Polsce zmienia się uczelnię niejako za karę - bo ktoś popełnił jakiś przekręt, bo był niewygodny itd. Jest to mobilność niejako wymuszona etycznie, lub towarzysko.

Argumentem podnoszonym przeciwko mobilności naukowców w Polsce jest sytuacja ekonomiczna kadr akademickich i trudności ze zmianą miejsca zamieszkania. Nie do końca można się z takim argumentem zgodzić. Właśnie kiepska sytuacja ekonomiczna młodych naukowców jest stymulatorem mobilności, tak wewnątrzkrajowej, jak i zagranicznej. Np.wysokie koszty mieszkań w Warszawie, czy Krakowie mogą stymulować przemieszczanie się do mniejszych ośrodków, gdzie ceny mieszkań są 2-3 krotnie mniejsze.

Problemem jest jednak czasem brak odpowiedniego zaplecza naukowego na uczelniach 'prowincjonalnych', a przede wszystkim niechęć lokalnych społeczności akademickich do przyjmowania nie-swoich. Jakoś nie widać u nas polityki przyciągania do siebie najlepszych naukowców.

Konkursy na obsadzanie etatów są fikcyjne, ustawiane, stąd osoby z innego ośrodka mają nader małe szanse na ich obsadzenie, o ile się jakimś cudem o takim konkursie dowiedzą. Zatem poruszana kwestia organizowania autentycznych konkursów z nakazem informowania o nich na ogólnodostępnej tablicy internetowej jest jednym z czynników, który by sprzyjał mobilności naukowców.

W ustawach 'akademickich' winny się znaleźć zapisy o preferowaniu zatrudniania osób mobilnych, mających doświadczenie w pracy w innych ośrodkach. Zmiana ośrodka winna być oceniana pozytywnie, a nie negatywnie. Tym samym ograniczono by patologie nepotyzmu , tworzenie hermetycznych ośrodków dla 'samych swoich', dla całych dynastii, czy wręcz do faktycznej dziedziczności stanowisk.strony: [1] [2] [3] [4] [5]
nfa.pl

© 2007 NFA. Wszelkie prawa zastrzeżone.
0.023 | powered by jPORTAL 2