Strona główna    Kontakt z Redakcją NFA    Logowanie  
Szukaj:

Menu główne
Aktualności:
Gorący temat
NFA w mediach
NFA w opiniach
Jak wspierać NFA
Informacje

Linki

Rekomenduj nas
Redakcja
Artykuły
Nowości
Europejska Karta     Naukowca
Patologie środowiska     akademickiego
Oszustwa naukowców
Mobbing w środowisku     akademickim
Etyka w nauce i edukacji
Debata nad Ustawą o     Szkolnictwie Wyższym
Perspektywy nauki i     szkolnictwa wyższego
Czarna Księga     Komunizmu w Nauce i     Edukacji

Wszystkie kategorie
Inne
Reforma Kudryckiej
Postulaty NFA
Reformy systemu nauki
WHISTLEBLOWING
NFA jako WATCHDOG
NFA jako Think tank
Granty European Research Council
Programy,projekty
Kij w mrowisko
Kariera naukowa
Finanse a nauka
Sprawy studentów
Jakość kształcenia
Społeczeństwo wiedzy
Tytułologia stosowana
Cytaty, humor
Listy
Varia
Czytelnia
Lustracja w nauce i edukacji
Bibliografia NFA - chronologicznie
Subskrypcja
Informacje o nowościach na twój e-mail!
Wpisz swój e-mail i naciśnij ENTER.

Najczęściej czytane
Stanowisko NIEZAL...
Tajne teczki UJ, ...
Mobbing uczelniany
Amerykańska konku...
Inna prawda o ucz...
Powracająca fala ...
Darmowy program a...
O nauce instytucj...
Urodzaj na Akadem...
Jasełka akademick...
Menu użytkownika
Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć!
Strefa NFA
Statystyki

użytkowników: 0
gości na stronie: 8


Polecamy

NFA na Facebook'u

Ranking Światowych Uczelni 2009Artykuły > Kij w mrowisko > Ratujmy polski Internet!!!
 

Tomasz Barbaszewski

Ratujmy polski Internet!!!


Wolność wypowiedzi w Internecie staje się coraz bardziej zagrożona. Pojawiają się coraz częściej projekty, które na szczęście są jak dotychczas odrzucane monitorowania zawartości serwisów oraz umieszczanych na nich wpisów internautów.

Niestety, sami internauci dostarczają coraz więcej argumentów zwolennikom wprowadzenia cenzury w sieci. Motywowane jest to wzrostem liczby obraźliwych wpisów naruszających dobra osobiste znanych postaci, stosowaniem słów uznanych za obraźliwe lub wręcz przekleństw i tak zwanych "przerywników" itp. Akcja "Chamstwo hula w Internecie" rozpoczęta (po wycofaniu się przez p.Dorotę Świeniewicz z gry w reprezentacji Polski na skutek obraźliwych wpisów na forach internetowych) przez "Gazetę Wyborczą" zatacza coraz szersze kręgi - ostatnio (18 sierpnia 2009) wypowiedział się w tej sprawie także Rzecznik Praw Obywatelskich RP - Janusz Kochanowski.

Szlachetne w swej intencji próby powstrzymania chamstwa, które rzeczywiście stało się powszechne w wypowiedziach umieszczanych w internecie oraz nagłośnienie tego problemu są jednak bardzo niebezpieczne - ponieważ mogą stać się argumentem za wprowadzeniem cenzury sieciowej - co więcej z pełnym przyzwoleniem większości społeczeństwa zmanipulowanego przez media.


Internet nie jest powodem szerzenia się chamstwa. Wystarczy przejść się po parku, przejechać autobusem lub tramwajem aby zapoznać się z całym "bogactwem" języka polskiego. Język wielu mediów (zarówno części prasy, jak i radia telewizji) również pozostawia wiele do życzenia. Artykuły prasowe i wypowiedzi telewizyjne - zarówno dziennikarzy, jak i zapraszanych gości nie są także pozbawione wycieczek osobistych przekraczających granice przyzwoitości.

Internet jest (i będzie) taki, jacy ludzie z niego korzystający - trudno oczekiwać, aby zamieszczane w nim wypowiedzi odbiegały były wolne od epitetów,a nawet przekleństw używanych na co dzień przez znaczną część naszego społeczeństwa.


Akcja przeciwko chamstwu w internecie może mieć jednak bardzo poważne konsekwencje dla wolności wypowiedzi - a w konsekwencji dla wolności w ogóle! Musimy się przed tym obronić. Jedyną metodą jest piętnowanie osób naruszających zasady netetykiety, ignorowanie wszelkich postów lub innego typu wpisów, które zawierają przekleństwa lub inne słowa czy określenia obraźliwe, a także niewybredne ataki personalne. Osoby umieszczające takie wpisy powinny się spotykać z totalnym brakiem zainteresowania. Jedynie w taki sposób stracą motywację do prezentowania tworów swojego "dowcipu". Zasada "nie karmić Trolla" powinna być wobec takich osób bezwzględnie stosowana.

Podobny bojkot powinniśmy zastosować wobec serwisów internetowych, które naruszają dobre obyczaje. Jeśli nie będą one wzbudzać zainteresowania - to po prostu same znikną!


Jako osoba reprezentująca Fundację żywotnie zainteresowaną zachowaniem wolności wypowiedzi w Internecie pozwalam sobie na publikację tego apelu w nadziei, że większość użytkowników tego wspaniałego i ciągle niezależnego medium swobodnej wymiany informacji będzie w stanie zmarginalizować niebezpieczeństwo związane z pojawiającymi się chamskimi wypowiedziami oraz serwisami.


Tomasz Barbaszewski


Przewodniczący Rady Ekspertów

Fundacji Wolnego i Otwartego Oprogramowania

www.fwioo.pl

nfa.pl

© 2007 NFA. Wszelkie prawa zastrzeżone.
0.018 | powered by jPORTAL 2