Strona główna    Kontakt z Redakcją NFA    Logowanie  
Szukaj:

Menu główne
Aktualności:
Gorący temat
NFA w mediach
NFA w opiniach
Jak wspierać NFA
Informacje

Linki

Rekomenduj nas
Redakcja
Artykuły
Nowości
Europejska Karta     Naukowca
Patologie środowiska     akademickiego
Oszustwa naukowców
Mobbing w środowisku     akademickim
Etyka w nauce i edukacji
Debata nad Ustawą o     Szkolnictwie Wyższym
Perspektywy nauki i     szkolnictwa wyższego
Czarna Księga     Komunizmu w Nauce i     Edukacji

Wszystkie kategorie
Inne
Reforma Kudryckiej
Postulaty NFA
Reformy systemu nauki
WHISTLEBLOWING
NFA jako WATCHDOG
NFA jako Think tank
Granty European Research Council
Programy,projekty
Kij w mrowisko
Kariera naukowa
Finanse a nauka
Sprawy studentów
Jakość kształcenia
Społeczeństwo wiedzy
Tytułologia stosowana
Cytaty, humor
Listy
Varia
Czytelnia
Lustracja w nauce i edukacji
Bibliografia NFA - chronologicznie
Subskrypcja
Informacje o nowościach na twój e-mail!
Wpisz swój e-mail i naciśnij ENTER.

Najczęściej czytane
Stanowisko NIEZAL...
Tajne teczki UJ, ...
Mobbing uczelniany
Amerykańska konku...
Inna prawda o ucz...
Powracająca fala ...
Darmowy program a...
O nauce instytucj...
Urodzaj na Akadem...
Jasełka akademick...
Menu użytkownika
Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć!
Strefa NFA
Statystyki

użytkowników: 0
gości na stronie: 7


Polecamy

NFA na Facebook'u

Ranking Światowych Uczelni 2009Artykuły > WHISTLEBLOWING > Ponowne wystąpienie w sprawie osiągnięć KRASP na polu zwalczania niewłaściwych zachowań w środowisku akademickim

Ponowne wystąpienie w sprawie osiągnięć KRASP na polu zwalczania niewłaściwych zachowań w środowisku akademickim

Niezależne Forum Akademickie www.nauka-edukacja.p4u.pl 31.05.2005

 Szanowny Pan

Profesor Tadeusz Luty, rektor Politechniki Wrocławskiej

Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) Politechnika Wrocławska Wybrzeże Wyspiańskiego 27 50-370 Wrocław

Ponowne wystąpienie w sprawie osiągnięć KRASP na polu zwalczania niewłaściwych zachowań w środowisku akademickim

Po upływie roku od uchwały Prezydium KRASP z dnia 16 kwietnia 2004 r. w sprawie zwalczania niewłaściwych zachowań w środowisku akademickim Niezależne Forum Akademickie zwróciło się do władz KRASP niżej zamieszczonym pismem z dnia 25.04.2005 o udzielenie informacji odnośnie rezultatów tej uchwały:

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP)

Przewodniczący prof. dr hab. Franciszek Ziejka

Uniwersytet Jagielloński,

ul. Gołębia 24, 31-007 Kraków

tel.: +12 422-66-89 fax: +12 422-32-29 e-mail: biuro@krasp.uj.edu.pl

Sekretarz Generalny prof. nzw. dr hab. Andrzej Kraśniewski Politechnika Warszawska Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych ul. Nowowiejska 15/19 00-665 Warszawa tel.: +22 660-7537, 0-602-516-962 fax: +22 621-6892 e-mail: krasp@rekt.pw.edu.pl andrzej@tele.pw.edu.pl

Wystąpienie

Upłynął już rok od uchwały Prezydium KRASP z dnia 16 kwietnia 2004 r. w sprawie zwalczania niewłaściwych zachowań w środowisku akademickim (http://www.krasp.org.pl/dok/dok/uchwala58.html

 Niezależne Forum Akademickie (http://www.nauka-edukacja.p4u.pl/

 grupujące osoby niezależnie myślące i działające na rzecz pozytywnych zmian w nauce i edukacji nie zauważyło jednak poprawy kondycji moralnej środowiska naukowego.

Analiza informacji przekazywanych przez media i napływających od członków środowiska akademickiego skłania do smutnej refleksji, że mimo uchwały KRASP zakres patologii akademickich bynajmniej się nie zmniejszył (o ile nie zwiększył) w ciągu ostatniego roku.

Niestety nie ma w tej materii żadnej obiektywnej analizy danych opartych na faktach. Informacje prasowe zdają się stanowić jedynie wierzchołek góry lodowej, gdyż większa część patologii, uczelnianych przekrętów, szczególnie w silniejszych i powiązanych z mediami uczelniach, po prostu nie zostaje ujawniona.

Co więcej zauważyć można ataki rektorów KRASP na osoby ujawniające patologie. Obserwujemy również, że nawet ujawnione patologie nie mają żadnego wpływu na elekcję nowych-starych rektorów, ani na zapisy w projekcie nowej ustawy o szkolnictwie wyższym.

NFA oczekuje od KRASP bliższych informacji o realnych działaniach podjętych dla zwalczania patologii i skutkach tych działań dla ogranicznia patologii środowiska akademickiego.

Na stronach internetowych KRASP takich informacji niestety nie można znaleźć.

Niezależne Forum Akademickie Józef Wieczorek,Redaktor

Do dnia wyboru nowych władz KRASP tj. do dnia 23 maja 2005 żadnej odpowiedzi NFA nie otrzymało, natomiast prasa podała (Rzeczpospolita 24.05.2005 -Będzie kodeks dobrych praktyk) informacje, że rektorzy opowiedzieli się za powołaniem kodeksu dobrych praktyk uczelni akademickich. -

Chodzi o katalog zasad, których nie powinien przekraczać ani rektor, ani dziekan, ani organy kolegialne, ani nauczyciele akademiccy czy studenci - wyjaśnił prof. Franciszek Ziejka, dotychczasowy przewodniczący KRASP'.

Oczywiście taki katalog winien obowiązywać ale trzeba tu przypomnieć, że istnieją już rozliczne katalogi zasad ( Dobre obyczaje w nauce, Dobra praktyka naukowa, Akademicki Kodeks Wartości, statuty uczelni i uczelniane kodeksy etyczne) których wszyscy członkowie środowiska akademickiego (także rektorzy !) nie powinni przekraczać i zgodnie z którymi na nasze wystąpienie KRASP winien odpowiedzieć.

Tworzenie nowych katalogów, których sami twórcy nie mają zamiaru respektować ( tak się dzieje obecnie) nie ma żadnego uzasadnienia a jedynie wprowadza w błąd społeczeństwo często informowane przez media o inicjatywach w sprawie zasad etycznych ale rzadko informowane o łamaniu tych zasad.

Brak odpowiedzi ze strony KRASP należy rozumieć za przyznanie się do porażki i może być rozumiane jako potwierdzenie braku efektów na polu zwalczania niewłaściwych zachowań w środowisku akademickim.

Jedynym efektem tej walki jest urodzaj na akademickie kodeksy etyczne, ale 'żniwa' mimo urodzaju są katastrofalne.

Rezultatem medialnie nagłaśnianej walki z plagą plagiatów jest wykrycie pojedynczych plagiatów prac magisterskich czy licencjackich przy użyciu kosztującego kilkanaście tysięcy zł programu 'PLAGIAT'. Program ten umożliwił identyfikację b. prymitywnych plagiatów na tej samej uczelni, natomiast wobec braku pełnej bazy prac w internecie jest bezradny wobec plagiatów prac wykonanych na różnych uczelniach .

Na polu wykrywania i ujawnianiu plagiatów nauczającej kadry akademickiej trudno by się było czymś wykazać, skoro jeden doktor z Nowego Jorku ma większe zasługi w tym zakresie niż wszyscy rektorzy uczelni wyższych razem wzięci.

Widać, że samymi uchwałami patologii nie da się zwalczyć, tym bardziej jeśli w ramach walki z patologiami zwalcza się głównie tych, którzy z patologiami walczą na serio. KRASP może natomiast pochwalić się aktywną pracą nad tworzeniem nowej ustawy ' Prawo o szkolnictwie wyższym' w której wywalczyła sobie miejsce i korzystne dla siebie zapisy.

Ustawa jest jednak w swej istocie przyjazna patologiom, konserwuje bowiem patologiczny system nauki i edukacji w Polsce, natomiast efektywne zwalczanie patologii może mieć miejsce jedynie w przypadku tworzenia prawa sprzyjającego przejrzystości wszelkich procedur akademickich a nieprzyjaznego dla patologii.

 Oczekujemy, że nowy skład KRASP dokona pozytywnych zmian w tej materii.

W imieniu Niezależnego Forum Akademickiego

Józef Wieczorek

Witold Palosz

Ewa Kostarczyk

Jerzy Janusz Mosna

Maciej Krzystek

Jacek Bąbka ....

Cezary Wójcik

Do wiadomości:

akademickie ciała kolegialne

Minister ENiS

Sejm

media

nfa.pl

© 2007 NFA. Wszelkie prawa zastrzeżone.
0.027 | powered by jPORTAL 2